У польщі побудують перші в єс малі модульні атомні реактори

18

Днями дві польські компанії незалежно один від одного уклали два договори про взаєморозуміння з іноземними виробниками малих модульних атомних реакторів про будівництво в країні перших в єс рішення подібного типу. Польща стане піонером нової атомної енергетики в регіоні, обіцяючи ввести в дію перший smr-реактор до 2029 року.

Надземна частина малого модульного реактора. Джерело зображення: ge hitachi nuclear energy

Сьогодні польща в основному покладається на вугільну електрогенерацію. Курс на декарбонізацію вимагає якнайшвидшого закриття вугільних електростанцій, що підкріплено величезними штрафами для польщі з боку єс. Вихід може бути знайдений в переобладнанні вугільних електростанцій під виробництво електрики за допомогою невеликих модульних аес. На підприємстві можна буде встановити від 4 до 12 модулів і продовжити роботу в розгорнутій інфраструктурі і навіть з тим же персоналом, що пройшов нескладний курс навчання.

Малі модульні атомні реактори сьогодні активно розробляються як буфер для систем відновлюваної енергетики, оскільки вони дозволяють гнучко регулювати потужність генерації в широкому діапазоні. Також малі реактори перспективні для регіонів, де неможливо підвести лінії єдиної енергосистеми. Такі реактори розробляють в сша, японії, китаї і в росії. Наприклад, до 2024 року «росатом» отримає на розробку малих модульних реакторів до 80 млрд рублів, що дозволить йому захопити до 20% світового ринку подібних реакторів.

Польські компанії вибрали американських і японських розробників. Іноземні компанії не тільки побудують реактори, але також створять ланцюжки поставок сировини і матеріалів для роботи реакторів.

Проект аес на малому реакторі. Джерело зображення: ge hitachi nuclear energy

Один з меморандумів укладений між компаніями cameco, ge hitachi nuclear energy (geh), geh smr technologies canada і synthos green energy (sge). Компанія sge є членом групи synthos, одного з найбільших виробників хімічної сировини в польщі, яка зацікавлена в отриманні доступної на вимогу, безвуглецевої електроенергії з надійного, спеціалізованого джерела. Цим джерелом стануть японські реактори bwrx-300.

Реактори bwrx — 300 називають киплячими, оскільки вони охолоджуються за рахунок природної циркуляції води і не вимагають обов’язкового для класичних аес охолоджуючих насосів. Сертифікацію bwrx — 300 в сша компанія ge hitachi nuclear energy почала взимку минулого року. Постачанням урану для палива та утилізацією відходів займатиметься компанія cameco. Проект також активно розглядається в канаді і в результаті може утворитися польсько-канадське співробітництво з експорту напрацювань.

Другий меморандум про будівництво в польщі малих модульних реакторів підписаний з американським стартапом nuscale power. Замовником виступила польська компанія kghm polska miedź sa (kghm) — виробник міді та срібла, а також консалтингова компанія pbe. Компанія nuscale пропонує будувати малі реактори з потужністю одного модуля 77 мвт. У сша компанія nuscale power вже приступила до будівництва першого модуля в штаті айдахо. Цією технологією також зацікавилася японська інжинірингова компанія ihi, яка близько 60 років займалася проектами для атомної енергетики (але згорнула роботи після аварії у фукусімі).

Безпечна аес на модульних реакторах в поданні художника. Джерело зображення: nuscale power

Nuscale power і kghm проведуть аналіз можливостей модернізації діючих в польщі вугільних електростанцій з переведенням на модулі nuscale power. Поляки твердо мають намір спертися на малі реактори. Представники kghm заявили, що вони стануть першими в єс, коли в 2029 році введуть в експлуатацію першу в регіоні аес на малих модульних реакторах. Додамо, жодного працюючого і зданого в експлуатацію об’єкта за представленими вище проектами немає. Але з чогось потрібно починати.